Knihy s kouzelnickou tématikou


Spřátelené

*******************************

 

můjpelíšek vás zdraví **********************************

welcome ********************************** Stránky s nepřeberným množstvím obrázků-určitě si vyberete *************************************** a href="http://serousci.webz.cz"> ************************************* Moje sbírání ************************************ ***********************************

Bude dnes svítit sluníčko?

Srdce na dlani

J.K.ROWLINGOVÁ

Jméno: Joanne Kathleen Rowlingová
Datum narození: 31. 7 1965
Místo narození: Chepstow, Anglie
Znamení: lev
Rodiče: Peter Rowling a Joanne Kate Anne


Joanne Kathleen Rowlingová se narodila 31. července (stejně jako hlavní hrdina knihy) v roce 1965 v městečku Chepstow v Anglii.
Její otec, manažer firmy Rolls-Royce, se jmenoval Peter Rowling a s budoucí matkou Joanne Kate Anne, napůl Skotkou a napůl Francouzkou, se seznámil ve vlaku.
Během dětství se rodina dvakrát stěhovala. Nejdříve do města Winterbourn, který je na opačné straně Bristolu. Po druhé do waleského Tutshilu.
Své první literární dílo Kathleen napsala už ve svých šesti letech. Vyprávělo o králíčkovi a s názvem knihy si Joanne také nelámala hlavu - pojmenovala ho Králíček.

Kathleen jako malá trávila volný čas se svojí sestrou Di. Nejraději si spolu hrály na malé čarodějky. Poté, co nastoupila do školy začala hodně číst. Její oblíbení autoři a autorky byli : E. Nesbitová, Paula Gallica, C. S. Lewis…
Jejím dobrým školním kamarádem byl Sean Harris, který se v mnohém podobal Ronovi Weaslyemu. Joanne o sobě řekla, že byla dobrou a chytrou žákyní, že Hermiona je vlastně jako ona sama.

Na univerzitu nastupuje v roce 1983, kde studuje francouzštinu a filologii. Jako její největší koníček bylo sbírání tajemných jmen… Po škole a roku stráveném v Paříži nastupuje jako sekretářka v Manchesteru. V době pauz v kavárně pořád píše. Sepsala v té době přibližně dva romány pro dospělé.

V roce 1990 přijde zlom a v Joannině hlavě se vyskytne nápad napsat knížku o kouzelnickém světě, zrovna když cestovala z Manchesteru do Londýna vlakem. Pomalinku a jistě si Rowlingová buduje Bradavickou školu a vše kolem ní. V roce 1991, když Joane bylo šestadvacet odjíždí do Portugalska, kde si najde práci jako učitelka angličtiny. Tam také Kathleen tvoří první kapitoly Harryho Pottera. Pro první kapitolu vytvořila deset verzí. Rok na to se Joanne provdává za portugalského novináře a v roce 1993 se jim narodí dcera Jessica. Manželství bohužel moc dlouho nevydrží a na Vánoce přichází rozvod. Počátkem roku 1994 vypráví Joanne příběh o Harrym Potterovi své sestře, která jím je nadšená.

Rowlingová se pohybuje na hranici bídy. Je bez zaměstnání, žije v nevytopené garsonce, není schopná pro svou dceru zajistit místo ve státních jeslích a na zaplacení soukromé chůvy nemá peníze. Žije z podpory. Když dcera v kočárku usne, píše tam, kde se jí píše nejlépe. V Endirburských kavárnách. ,,Psala jsem ho hlavně pro sebe a pro své potěšení," přiznala později Joanne.

V roce 1995 přišlo vyvrcholení, to když Rowlingová dopsala knihu na psacím stroji. Najde si v knihovně spousty nakaladatelsví a snaží se je okouzlit svým příběhem. Všem nakladatelstvím se zdála povídka dlouhá, až na jedno - Bloomsbury. Bloomsbury vydá první díl a Joanne začíná psát další a další díly a s každým novým dílem se stává slavnější a slavnější. Knížky se vydávají do celého světa a jsou překládány do desítek jazyků - celkem se na celém světě prodalo více než 100 miliónů výtisků. V ČR obsadily první místo v anketě o nejoblíbenější knihu českých čtenářů.

Rowlingová obdarovala řadu různých charitativních organizací, zejména však přispívá na výzkum a léčení rozstroušené sklerózy, které podlehla spisovatelčina matka. Podle Rowlingové právě matčina smrt hluboce poznamenala její autorský styl. Kathleen také vydala v březnu roku 2001 Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít. Autorka se vzdala honoráře ve prospěch dobročinné akce Comic Relief.
Spisovatelka také dbala, aby byl Harry Potter zfilmován jako hraný film a né jako kreslený. Sama apelovala na to, aby postavu Hagrida ztvárnil herec Robbie Coltrane. Také si zakládala, aby ve filmech hráli jenom britští herci a odmítla návrh amerických filmařů. Pravidelně Joanne dohlíží na natáčení filmů, aby byla dodržena přesná podstata knihy.

No a jak končí příběh chudé ženy, která žila jenom z podpory?? Jako pohádka. Rowlingová se po vydání knih stala multimilionářkou a v roce 2001 si koupila luxusní dům ve stylu 19. století u břehu řeky Tay ve Skotsku. Získala Řád Britského impéria. Po druhé se také vdala (2001) za doktora Neila Murraye. . O dva roky později se jim narodil syn David Gordon Rowling Murray a v roce 2005 dcera Mackenzie Jean Rowling Murray. Rowlingové se tak splnil životní sen mít tři děti.

Knihy Harryho Pottera:

Harry Potter and the Philosopher's Stone - Červen 1997

překlad: Harry Potter a Kámen Mudrců [Únor 2000 - Vladimír Medek]
- Má 284 stran a 17. kapitol. Prodáno bylo v pevné vazbě 6,1 milionu výtisků. Jako paperback 10,9 milionu výtisků.

Harry Potter and the Chamber of Secrets - Červenec 1998
překlad: Harry Potter a Tajemná komnata [Říjen 2000 - Vladimír Medek]
- Má 287 stran a 18. kapitol. Prodáno bylo v pevné vazbě 7,1 milionu výtisků. Jako paperback 7,5 milionu výtisků.

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban - Červenec 1999
překlad: Harry Potter a Vězeň z Azkabanu [Květen 2001 - Pavel Medek]
- Má 384 stran a 22 kapitol. Prodáno bylo v pevné vazbě 7,6 milionu výtisků. Jako paperback 5,2 milionu výtisků.

Harry Potter and the Goblet of Fire - 2000
překlad: Harry Potter a Ohnivý pohár [Listopad 2001 - Vladimír Medek]
- Má 571 stran a 37 kapitol. Prodáno bylo v pevné vazbě 8,9 milionu výtisků. Jako paperback 3,4 milionu výtisků.

Harry Potter and the Order of the Phoenix - 21.června 2003
překlad: Harry Potter a Fénixův řád [29.února 2004 - Pavel Medek]
- Má 796 stran a 38 kapitol. Prodáno bylo v pevné vazbě 12,2 milionu výtisků. Jako paperback 1,5 milionu výtisků.

Harry Potter and the Half-Blood Prince - 16.července 2005
překlad: Harry Potter a Princ dvojí krve [19.prosince 2005]
- Prodáno bylo v pevné vazbě 6,9 milionů (během prvních 24 hodin), 11 milionů (k 21.9.2006) Paperback nebyl zatím vydán.

 
Děkuji za vaši návštěvu